Ocak ayı özel ve önemli günler takvimi - 2024 Ocak ayında resmi tatil var mı?

Ocak ayı özel ve önemli günler takvimi - 2024 Ocak ayında resmi tatil var mı?

 
 
OCAK AYI ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR 2022
 
1 Ocak- Yılbaşı
 
Yeni yılın ilk günü 31 Aralık gecesinden itibaren kutlanır ve yılbaşı tatili ilan edilir.
 
2 Ocak- Dünya Bilim Kurgu Günü
 
Son yıllarda popülerleşen bilim kurgu hayranlarının 2012 yılından itibaren özenle kutladığı gün, aslında bilim kurgu yazarı Isaac Asimov'un doğum günüdür. Hayranlar bu özel günü genellikle bilim kurgu kitapları okuyarak ya da film maratonları yaparak değerlendirir.
 
4 Ocak- Dünyanın Güneşe En Yakın Olduğu Gün
 
Günberi olarak da bilinen Perihelyon adı verilen gün, güneşin dünyamız arasında en yakın konumda olduğu zamanı simgeler ve bu güne bilimsel olarak önem verilir.
 
4 Ocak- Spagetti Günü
 
Dünyanın birçok yerinde kutlanan ve makarnanın en sevilen çeşidi olan spagetti, Türkiye'de de yoğun ilgi görüyor. Zengin malzemelerle çeşitlendirilen lezzet, dünya mutfaklarında da yer alıyor.
 
4 Ocak- Braille Alfabesi Günü
 
Görme engelleri tarafından kullanılan kabartma yazı, Braille alfabesinin mucidi Louis Braille'nin doğum gününde kutlanır. Özel güne, görme engellilerle ilgili konular hakkında farkındalık yaratmak adına önem verilir. Braille, bir yüzeyde dokunarak tanınan harfleri temsil etmek için girinti ve çıkıntılardan oluşan bir koddur.
 
5 Ocak- Dünya Kuş Günü
 
Dünyada kuşlarla ilgili kutlanan birden fazla özel gün bulunuyor. Çıkış noktası Amerika Birleşik Devletleri olan Dünya Kuş Günü, her yıl 5 Ocak tarihinde kutlanıyor. Bölgede 2 bağımsız kuruluş tarafından hayata geçirilen ve 2002'den beri kutlanmaya devam ediyor.
 
Ocak ayının ilk pazar günü- Verem Haftası (Verem Eğitim ve Propaganda Haftası)
 
1947 yılında kutlanmaya başlayan özel gün, her yıl ocak ayının ilk pazar gününden itibaren kutlanır. Verem Haftasının amacı, toplumun verem (tüberküloz) haftalığı ve hastalıkla mücadele kapsamında bilinçlendirilmesidir.
 
Ocak ayının (7-14)ikinci haftası- Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası
 
Beyaz Baston, 1921 yılında Londra'da trafik kazasında görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısı, dış dünyanın kendisini fark etmesi ve dikkat çekmesi için bastonunu beyaza boyayarak dolaşması dünyada büyük bir etki yaratır ve her yıl7-14 Ocak tarihleri arasında farkındalık oluşturan bu gün özenle kutlanır.

8 Ocak- Baklava Deseni Günü
 
Birçok tekstil ürünlerde motif olarak kullanılan baklava deseni, vintage bir duruşa eşlik ediyor. İkonların da sıklıkla kutlandığı bu desen, her yıl 8 Ocak tarihinde kutlanıyor ve önem veren birçok insan bu desende kıyafet giyinmeyi tercih ediyor.
 
8 Ocak- Masanı Temizleme Günü
 
Dünyada bazı günleri eğlenceli kılmak ve anmak için belirlenen birçok gün bulunuyor. Bunlardan biri de klasikleşen masa temizleme günü. Özellikle okullarda sınıf etkinliği şeklinde önem verilen günde, öğrencileri bilinçlendirmek amaçlanıyor.
 
10 Ocak- Çalışan Gazeteciler Günü
 
Gazetecilere ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 Sayılı Yasa'nın 10 Ocak 1961'de kabulüyle ilan edilen Çalışan Gazeteciler Günü, her yıl kutlanmaya devam ediyor.
 
10 Ocak- İdareciler Günü
 
Devlet ile millet arasında köprü vazifesi gören idareciler adına, 1978 yılında gerçekleşen genel kurulda 10 Ocak tarihinin İdareciler Günü ilan edilmesine karar verildi.
 
10 Ocak- Bitter Çikolata Günü
 
Her yıl özenle kutlanan gün çikolata bayramı olarak da anılıyor. Bitter, kakao ağacının tohumundan yapılan dünyanın en aktioksidan kaynaklarından biridir.
 
Ocak ayının ikinci haftası- Enerji Tasarrufu Haftası
 
Enerji tasarrufuna dair çeşitli bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarının yapıldığı haftadır. İlkokul ve lise gibi eğitim kurumlarında bu haftaya dikkat farkındalık yaratmak adına etkinlikler düzenlenir.
 
14 Ocak- Uluslararası Uçurtma Günü
 
Dünyanın dört bir yanında adeta festival havasında kutlanan uçurtma günü, Türkiye'de de yoğun ilgi görmektedir.
 
16 Ocak- Dünya Hijyen Günü
 
Dünyada ilk kez 2011 yılında Türkiye'de kutlanmaya başlayan hijyen gününde, özellikle okullarda temizliğe dikkat çekmek adına birçok etkinlikler ve resimler yapılır.
 
17 Ocak- Çocuk Mucitler Günü

Her yıl 17 Ocak tarihinde, 300 yıl önce ilk yüzme paletlerini 12 yaşında icat eden Benjamin Franklin'in doğum günü "Çocuk Mucitler Günü" olarak kutlanıyor.
 
21 Ocak- Dünya Sarılma Günü
 
İlk olarak 21 Ocak'ta ABD'de kutlanan bu gün, aile ve arkadaşlık bağlarını kuvvetlendirmek için teşvik amacıyla kutlanıyor.
 
22 Ocak- Yarıyıl Tatili (Sömestr) Başlangıcı
 
21/27 Ocak- Osmanlı Haftası
 
1999 senesinden itibaren Osmanlı Haftası olarak kabul edilen tarihlerde, Osmanlıya ait kültürel faaliyetle ve dönemdeki önemli insanların topluma anlatılması amacıyla kutlanır.
 
23 Ocak- El Yazısı Günü
 
1977 yılında Yazma Enstrüman Üreticileri Birliği, El Yazısı Gününü ilan etti. Amacı kalem ve kağıt tüketimini tanıtmak olan ve Amerika Birleşik Bildirgesi'ni imzalayan ilk kişi olan John Hancock'un doğum gününün anısına 23 Ocak'ı El Yazısı Günü olarak seçildi.
 
26 Ocak- Dünya Gümrük Günü
 
28 Ocak- Veri Koruma Günü

Yorumlar ( 0 adet )


Bilgi ! Bu Blog için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yapın!
Yukarı